Belçika'da son teknoloji SOUDAL fabrikasının inşaatına başlandı

Mayıs 2021'de, Turnhout'ta (Belçika) yapıştırıcılar, sızdırmazlık malzemeleri ve poliüretan köpük ürünleri üretimi için en son teknolojiye sahip beşinci üretim tesisi olan yeni SOUDAL fabrikasının inşaatına başlandı. 2023 yılında faaliyete geçecek olan tesis, bölgenin yapı kimyasalları ihtiyacını karşılamanın yanı sıra yeni istihdam yaratacak.

Resmi olarak tesise 5 numaralı fabrika adı verilir ve SOUDAL genel merkezinin yakınında bulunur. Üretim kompleksinin toplam alanı 5 hektarlık bir arsa üzerinde 20.000 m2 olacaktır.

SOUDAL aile holding şirketinin yeni üretim tesisinin inşaatına şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı Vic Sweerts ve torunu Andreas tarafından başlandı.

SOUDAL Holding CEO'su Dirk Korewitz, inşaatın başlamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“SOUDAL'ın “Geleceği İnşa Et” sloganı tam anlamıyla alınabilir. Bulunduğumuz coğrafyada üretim ve depolama kapasitelerinin genişletilmesine yatırım yapıyoruz. Bugün dünyada faaliyet gösteren 23 SOUDAL tesisi var. Yatırım ve yenilikçi yaklaşım açısından ise 5 SOUDAL Fabrikası ilk sırada yer alıyor. Üretim hatları son derece otomatiktir, bu da atıkları ve enerji tüketimini azaltır.”

Fabrika binası "yeşil" BREEAM standardına uygun olarak tasarlanmıştır. Gelecekte SOUDAL, bulunduğu coğrafya boyunca minimum zararlı madde emisyonu ile fabrika inşa etme uygulamasını yaygınlaştırmayı planlıyor. İlk üretim hattının devreye alınmasının ardından Fix All ailesinden ürünler de dahil olmak üzere hibrit mastik üretimine başlanacak. Projeye yapılan toplam yatırım 40 milyon avroyu buldu.